Bankalar müşterilerinin kredi notlarını inceleyerek önlerindeki 12 ay boyunca müşterinin ödemeleri yapıp yapamayacağını tahmin ederler. Kredi notları eskiden sadece bankalardan kredi çekeceğiniz zaman incelenirdi. Ancak artık ev sahibi olmak için hatta araba kiralarken dahi sizin kredi notunuza bakılıyor. Kredi notlarına bakan beyaz eşya mağazaları dahi var. Eğer kredi notunuz olumlu yani yüksek puanlı olursa sahip olursa beş farklı avantaja sahipsiniz demektir.

  1. Bankaların Aranılan Müşterisi Olabilirsiniz

Olumlu kredi notu elde etmek için bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

Bu önemli noktalara uyarak kredi notunuzu her zaman yüksek tutabilirsiniz:

  • Aldığınız kredileri zamanında ödeyin,
  • Kredi kartı borçlarını eksiksiz ödeyin,
  • Borçlanma limitinizi tamamen doldurmayın.

Bunlara dikkat ettiğinizde bankaların aradığı müşteri tipi olursunuz. Bankalar kredi notunuz yüksek olduğu zaman siz istemeseniz bile size kredi vermek için uğraşırlar. Hatta kredinin yanında sizi kendilerine çekmek için ek avantaj bile sunabilirler.

  1. Gelir Belgesine Sahip Olmadan Kredi Alabilirsiniz

Her ne kadar benim paraya ihtiyacım yok, borca giremem deseniz de ani para ihtiyaçlarında bankalarda kullanabileceğiniz bir kredinizin olması her zaman iyidir. Kredi notu düşük olduğunda bankaya gelir belgenizi verseniz bile kredi alamayabilirsiniz. Ancak notunuz yüksekse gelir belgeniz olmadan bile kredi alabilmeniz mümkündür.

  1. Kart Limitiniz İstediğiniz Zaman Artar

Kredi kartı kullanıyor ve borcunuzu düzgün ödüyorsanız kart limitinizi istediğiniz zaman artırmanız mümkündür. Ani ihtiyaçlar doğduğunda telefonunuzla bankayı arayarak kart limitinizi artırabilirsiniz. Bunu sadece kredi notları yüksek olan müşteriler gerçekleştirebilir.

  1. Araç Kiralarken Rahat Olursunuz

Kredi notunuz yüksekse senetle ev işlemlerinde olduğu gibi araba kiralarken de kafanız rahat olur. Dış ülkelerde yaygın olan araç kiralarken kredi notuna bakma olayı ülkemizde de yavaşça yaygınlık kazanıyor. Araç kiralama yaparken ya da alışveriş yaparken de kredi notu oldukça işinize yarar.

  1. Daha Düşük Faizle Kredi Kullanırsınız

Borcunu zamanında ödeyen müşteriler için bankalar her zaman daha düşük faizlerle kredi kullandırırlar. Hatta bazı faiz oranları sadece kredi notu belirli bir puanın üzerinde olan müşteriler için geçerlidir. Düşük faizle kira öder gibi ev alma gibi avantajları kredi notunuzu yüksek tutarak elde edebilirsiniz.