Kredi çektiğinizde unutmamanız gereken iki durum var. Bunlardan ilki alacağınız tutarın bir borç olduğunu bilmek. İkincisi faiz oranlarını ve ödeme planını incelemek. Bu iki durum unutmamanız çekeceğiniz kredide sorun yaşamamanızı sağlar.

Kredi Çekerken Tutarlı Olabilmek İçin İhtiyacınızı Belirleyin

Kredi çekerken ihtiyaç listesi oluşturun ve paranızın tamamını kullanmayı düşünmeyin. Muhakkak herhangi bir aksilikte ödemlerinizi minimum 1-2 ay geciktirebilme ihtimalinizi düşünün.

İhtiyaç belirlerken;

  • Kullanım alanı
  • Geliriniz
  • Aylık ödeyebileceğiniz tutar
  • Ödeyememe halinde B planı

Kullanılacak yer olarak faizsiz ev alma gibi bir iş için kullanacaksanız, peşinat olarak size gerçekten yararı olacaktır.

  1. Kredi Çekerken Faiz Oranlarına Bakın

Faiz oranları her bankaya göre değişkendir. Özel kampanyalardan yararlanarak kredinizi karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz. Toplu para elinize geçer ve bu şekilde aylık taksitlerle geri ödersiniz.

  1. Kredi Çekerken Ödeme Planınıza Bakın

Önemli olan kredi çekmek değil, düzenli olarak geri ödeyebilmektir. Aylık taksit planları sizleri yanıltmasın. Kredi çekmeden önce muhakkak ödenecek toplam tutara göz atın.

  1. Kredi Çekerken Kesilecek Tutara ve Faiz Toplamına Bakın

Kredi her ne kadar aldığınız borç olsa da geri ödeyecek kişi siz olacağınız için sizin paranız. Yapılan her kesinti, her ödenecek faiz sizin paranızdan gider. Bu nedenle kredi çekmeden önce kullanacağınız alanda ne denli yararlı bir seçim olacağına bakın. Yapacağınız birikim bir ev ya da araba için ise bu uzun vadede doğru bir seçim olabilir.

  1. Krediyi Faizsiz Ev Almak İçin Kullanma

Kredinizi faizsiz ev alma yöntemi için peşinat adına kullanabilirsiniz. Peşinata sayılan kredi bedelinizi uygun fiyatlara öderken, diğer tarafta ev peşinatı verdiğiniz için alacağınız evin ödemeleri düşer ve faizsiz ev sahibi olma hayalinize daha hızlı yaklaşmış olursunuz.

  1. Krediyi Doğru Yerde Kullanma

Alacağınız krediyi kullanacağınız alan çok önemlidir. Kendinize şu soruyu sorun, bunun için kredi çekmeye ve o kadar faiz ödemeye değer mi? Kredi faiz oranları bazen ciddi olarak düşmekte ve avantaj sağlamakta. Bu nedenle bundan yararlanabilir ve bu fırsatı hayalinizdeki eve dönüştürebilirsiniz.