Tasarruf yapmak isteyenler için başka ATM’den para çekme gereksiz meblağlar ödemeye yol açtığı için burada tasarrufun yollarını aramaya başladık. Para çekmek için kendi banka şubenizi bulma ihtiyacı ortadan kalktı ve artık tüm ATM cihazlarından para çekebilirsiniz. Üstelik parayı çekerken ücreti de ödemeden para çekilebilmektedir. Bunun nasıl yapılacağını inceleyelim. Ne zaman paraya ihtiyacınız olursa, bankanızın ATM’sinin olmadığı bir yerdesiniz. Bu herkesin başına gelen olağan bir durumdur. Bundan sonra, para çekmek için birkaç dakika içerisinde bir ATM bulabilirsiniz.
Artık bankalar genel bir ATM uygulamasına geçmiştir. Bu nedenle dilediğiniz bankadan dilediğiniz miktarda para çekebilirsiniz. Bu nedenle para çekmek için kendi banka ATM cihazınızı bulmanız gerekmez. Ancak bu uygulamada cebinizden ödemeniz gerekmektedir. Başka bir bankadan para çekerken, banka bir ücret talep edecek ve çekim için sizden ücret alacaktır.

Başka ATM Ne Kadar Ücret Alır?

Birikim yapmak isteyenler için bazen yüksek meblağlar istenen para çekme işlemleri sorun olmaya başlamıştı. Ancak Bankacılık Düzenleme Komisyonu’nun açıkladığı düzenlemelere göre 100 Türk lirası nakit çekmek için normal ATM dışındaki banka kartlarının kullanılması durumunda en fazla 2 Türk lirası ve 30 Türk lirası tahsil edilebiliyor.
Örneğin 100 liranın üzerindeki rakamlar için miktar artacaktır. Ne kadar çok para çekerseniz o kadar çok ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz ki bu eskisi kadar olmasa da düzenlemeden sonra bile yüksek meblağlara ulaşabiliyor.

Ücret Kesilmeden Para Çekebilir Miyim?

Hesap yönetim ücreti, elektronik transfer veya havale ücreti alıp almayacağınızı kontrol ederken, başka bir ATM’den para çekersem benden ne kadar tahsil edileceğini de kontrol etmeniz gerekir. Paylaşımlı ATM’den çekilen para için ücret almayan bir banka seçebilirsiniz.

Bankanızda diğer bankaların ATM’lerinden ayda 3 defa ücretsiz para çekebilirsiniz. Bu sayede ATM cihazlarından ücretler konusunda endişelenmeden para çekebilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden tasarruf edebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında paranızı önemseyen bankalarla çalışarak yatırım yapmak konusunda da gerekli tasarrufları yaparak birikim yapabilirsiniz.