Öncelikle banka tarafından kredi başvurunuzun ödeme durumunuz sonucunda ödeyip ödeyemeyeceğinize bakılıyor. Geliri şüpheye düşen kişilerin kredileri için ayrı bir teminat daha istenir. Bu teminat genelde ipotek veya kefil olarak belirlenir.

Ancak günümüzde kefil sistemini uygulamayan bankalarda vardır bunlar kefilsiz kredi veren bankalardır. Teminat isteneceği takdirde kefil yerine başka yollara başvurarak sizin işleminiz için en uygun zemini hazırlarlar. Bu tür bankalar ile kişiler nakit ihtiyacına anında karşılık buluyor.

Kefilsiz kredi için ön koşullar şunlardır:

  • Krediyi alacağınız banka veya diğer bankalarda tasarruflarınız varsa,
  • Üzerinize menkul veya gayrimenkul kayıtlı ise,
  • Daha önce kredi kartı veya kredi kullanmanız durumunda kredi notunuzu yüksek tuttuysanız,
  • Banka ürünleri belli aralıklarla satın alıyor ve kullanıyorsanız

Ev Almak

Günümüzde peşinatsız, faizsiz veya kredisiz ev alınabileceği gibi kefilsiz de ev alınabilir. Bu son yıllarda uygulanan ve vatandaş tarafından da yoğun ilgi gören bir uygulamadır. Bütçenize uygun evi seçtiğinizde yapacağınız tek şey bankamıza başvurmak olacaktır. Seçtiğiniz evin krediye uygun olup olmadığı konumu, büyüklüğü, her haliyle değeri biçilir ve evin değerinin %70 i kadar kredi tutarı size teslim edilir.

Faizsiz Araba

Ülkemizde faiz ödemeden bankalar aracılığıyla araba sahibi olmak mümkündür. Birçok katılım bankasının bu uygulama ile kişileri faiz ödetmeden araba sahibi yaptığı tespit edilmiştir. Bu tür bankaların faizsiz araba sahibi yapmasındaki usul şöyledir; alacakları aracı tespit ettikten sonra aracın değerini kontrol ederler daha sonra aracı kendi bedelinden satın alırlar ve üstüne kar payı ve vade koyarak vatandaşları faizsiz bir şekilde araç sahibi yaparlar.

Kiracıya Ev

Kira sözleşmesi yapılırken dikkat edilecek hususların başında kiracı evi satın almak isterse ne yapabilir. Bunlar sözleşmede şartları ile belirlenmelidir. En kolay yolu sözleşmeden dönme veya fesih durumunda kiracı oturduğu evi satın alabilir ve ev sahibi konumuna gelebilir. Alacağı bu ev için bankalardan kredi isteyebilir. Bankalar bu durumu avantaj olarak görürler en uygun kredi ile de ev satın alınır.