Otomotiv piyasasında sıfır araçlara olan ilgi kadar, fiyat avantajı nedeni ile ikinci el araçlara da rağbet çoktur. Çeşitli satış kanalları üzerinden baktığımızda en ucuz ikinci el arabalar, bireylerin bütçelerine uygun bir şekilde satışa sunulur. Sektörel anlamda bu araçlar içinde cazip fiyat ve kampanyalar karşımıza çıkar.

Sıfır araçlar, yıl ve modeline göre ikinci el araçlardan her zaman için daha fazla fiyatlıdır. İkinci el araçlar ise model ve yılına göre, kilometresine, kaza durumuna göre farklı fiyatlar ile satıştadır. Tüketici istediği ve ihtiyacı olan aracı sıfır almaktansa ikinci el almayı çoğu zaman tercih eder. Bu tercih genellikle fiyatlarının uygun olmasından kaynaklanır.

İkinci El Arabalar Nerden Alınır?

Sıfır araçlar genelde markaların yetkili satış merkezlerinden alınır. İkinci el araçlar ise yine otomotiv sektörü ile ilgili kurum ve kuruluşlardan alınacağı gibi bireysel olarak aracını satan kişilerden de alınabilir. En ucuz ikinci el arabalar genelde bireysel olarak acil paraya sıkışmış kişilerden alınır. Ya da elinde fazla stok olan ve sürümden kazanmak isteyen galeri ve oto satış merkezlerinden satın alınabilir.

İkinci el araçların fiyatları sıfırlara oranla çok uygundur. Bu uygunluk marka ve modele göre kişilerin tercih edebilme seçeneği sunacak şekildedir. Ülkemizde ikinci el araçlarda binek araç ve ticari araç olarak en fazla aranan modeller Fiat, Tofaş, Renault, Skoda, Honda, Pegeout, Hyundai gibi markalar karşımıza çıkar. Bununla beraber BMW, Mersedes, Range Rower,Alfa Romeo gibi lüks segmentteki markalarında ikinci elleri sıfırlara göre daha uygun fiyatla bulunabilir.

İkinci El Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç almaya karar verdiğinizde, en ucuz ikinci el arabalar satın almaya karar aşaması çok önemlidir. Ucuz olması aracın bazı kriterleri taşımaması anlamına gelmez. Ekspertiz raporunun yapılmış olması, tramer kayıtlarının alınması, değişen parça, boya gibi konuların bilinmesi gerekir. Ayrıca servis bakımlarının tam olarak yapılmış olması da önemlidir. Günümüzde her bütçeye göre her aracın ihtiyaca uygun fiyatı bulunur. 20.000 TL den aracın marka ve modeline göre ikinci el araç bulmak mümkündür.