En uygun ev kredisi hesaplama seçenekleri arasında, enflasyon endeksli konut kredisi bulunmaktadır. Konut sahibi olmak isteyenlerin tercihi haline gelen kredi, enflasyon oranına göre şekil alıyor. Ev almadan önce başvurulan, konut kredisi için başvurular kısa süre içerisinde bankalar tarafından sonuçlanıyor. Her banka kendi marj oranını belirleyerek, T.C. Merkez Bankasının belirlediği TÜFE oranları ile birlikte toplayarak değerlendirmesini yapıyor. Başvurular 1-3 iş günü içerisinde sonuç verirken, kredinin onay alması ise en fazla bir haftalık zaman dilimini kapsıyor. Konut sahibi olmak isteyenlerin, seçimleri dâhilinde sabit faiz oranına da geçilebiliyor. 120 aya varan vadelere dayanan bir ödeme şekli çıkaran bankaların sağladığı kolaylıkla kısa sürede ev sahibi olma imkânı da bulunuyor.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Ev almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de, en uygun konut kredisi hesaplama olarak görülmektedir. Enflasyonun düşmesiyle, faizinde düşeceği bilinen enflasyon endeksli konut kredisi en çok tercih edilen krediler arasında gelmektedir. Faizlerin azalması gibi artma oranı da göz önünde bulundurulmalıdır. Enflasyon arttığı zaman faiz oranları da yükselişe geçmektedir. Kişileri konut almaya özendiren konut kredisi sadece belirli bankalar tarafından verilmektedir. Müşterinin iskonto yapmasını da sağlayan kazançlı ve avantaj yaratan kredi çeşitlerinden biri olarak tercih edilmektedir. Kredi faiz oranı 2,15 i geçmemek koşuluyla bankalar tarafından müşterileri için bir fırsat niteliğinde vadeli borçlanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketicinin isteğine göre faizler 3-6 ay veya 1 yıl gibi sürelerde yansıtılacak.

Konut Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Belirli bankalar ve TOKİ’nin sunduğu kredili konut alımı için vatandaşlardan oldukça talep görmeye devam ediyor. Her bankanın marj oranı da fark göstermekle beraber T.C. Merkez Bankası tarafından TÜFE endeksinin oranı belirlenerek ikisinin toplamı şeklinde ifade edilebilmektedir. Tüketicinin avantajına göre, durumu fırsata çevirerek enflasyon düştüğü sırada, faiz oranını da düşürdüğü  bilinmektedir. Faizsiz ev alma konusunda düşünenler  için de  enflasyon endeksli konut kredisi en uygun seçenek olarak tercih edilmektedir.