Ev sahibi olmak çoğu kişinin en büyük hayallerinden biridir ve bunu gerçekleştirmek için çoğunlukla yıllar boyunca çalışmaktadırlar. Hem fiyat olarak daha uygun olmaları hem de çoğu evin zaten yeni yapı olmaması sebebiyle genellikle eski evler satın alırken daha çok tercih edilmektedirler. Fakat tabi ki bu evlerin eski olması beraberinde birçok dikkat edilmesi gereken hususu da beraberinde getirmektedir. Çünkü bu evler hakkında mevcut bir yıkım kararı olabileceği gibi aynı zamanda bazıları ev kredisi verilmesine uygun olamayabilmektedir. İşte bu sebepler eski bir evi satın alırken nelere dikkatle bakılması gerektiğini bilmek oldukça önemlidir.

Eski Bir Ev Satın Alırken Hangi Hususların İncelenmesi Gerekmektedir?

Ev almak için eski bir ev tercih edilecekse, evin içerisinin ne derece yıpranıp yıpranmadığına ve tadilat gerekecekse de ne kadar masraf gerekeceğine bakılması gerekmektedir. Aynı zamanda tadilat süresince eve girilemeyeceği hususu da göz önünde bulundurulmalı, buna hazır olup olunmadığına bakılmalıdır. Buna ek olarak ise tapuya giderek evin ilgilisi olduğunuzu kanıtlamanız sonucu tapudan öğrenebileceğiniz bazı bilgilere bakılması gerekmektedir. Tapudan öğrenilebilecek bilgilerden özellikle ev üzerinde bir yıkım kararının mevcut olup olmadığı, paylı mülkiyete konu olup olmadığı, üzerinde rehin olup olmadığı, söz konusu konut üzerinde irtifak haklarının bulunup bulunmadığına ve evin yapılmaması gerektiği gibi inşa edilip edilmediği hususlarının dikkatle incelenmesi son derece önemlidir.

Eski Evi Satın Almanın Dezavantajlarını Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer satın alınması için tercih edilecek olan ev eski bir ev olacaksa, mutlaka evin iyice gezilerek alıcı gözle bakılması gerekmektedir. Özellikle de evin mutfak ve banyosunda rutubetin bulunup bulunmadığına ve üst kattan su sızıntısının bulunup bulunmadığına bakılması gerekmektedir. Ayrıca elektrik prizlerinin çalışıp çalışmadığına da mutlaka bakılmalıdır. Bunlara ek olarak komşularla iletişime geçerek hem onların tanınması hem de ev hakkında onlardan da bilgi alınması, ev satın alacak kişilerin avantajına olacaktır. Ayrıca ısı yalıtımının olup olmadığına bakılması da gelecek faturalar hakkında kişilere bilgi verecektir. Tasarruf için eski ev alımının tercih edilmesi son derece mantıklı gibi gözükse de, eğer dikkatli incelenerek alınmazsa ekstra masrafları da beraberinde getirmektedir.