Birçok kişinin hayali kendisine ait bir evde oturmaktır. Özellikle çalışan kişiler uzun yıllar çalıştıktan sonra birikimlerini değerlendirebilmek amacı ile hem bir ev satın almak hem de bu evi yatırım amacı ile kullanmak isterler. Bu nedenle ev almak oldukça önemli ve son derece dikkatli hareket edilmesi gereken bir konudur. Günümüzde ev almanın birçok yolu bulunsa da insanlar daha çok faizsiz ev almak üzerinde yoğunlaşmaktadır. Faizsiz ev seçenekleri farklı projeler ile karşımıza çıksa da mantık olarak banka kredilerinden kurtulmanız için size çok iyi fırsatlar sunuyorlar.

Ev Kredisi Nedir?

Ev kredisi sahip olmak istediğiniz ev için gerekli finansmanın belirli bir faiz karşılığında size sağlanmasıdır. Bu konuda bankalar bu sistem ile hareket etmektedir. Almak istediğiniz evin değerinin en az %20’si kadar peşinatınızın olması gerekiyor. Kalan tutarı da banka size belirli bir faiz karşılığında ve belirli bir vadede geri ödemek koşulu ile veriyor. Bu da konut kredisi adı altında kullanılıyor.

Nasıl Alınır?

Ev almak için belirli bir miktar biriktirdiğinizde kalan tutarı bankalardan kredi olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda anlaşmalı olduğunuz bankaya giderek ev kredisi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Bu süreçte banka sizden bir takım bilgi ve belgeler talep ediyor. Bu durumda en mantıklı yol maaş aldığınız banka ile irtibat kurmak. Maaş bankanız hem sizi daha yakından tanır hem de gereksiz evrak prosedürü ile uğraşmamış olursunuz.

Ev Kredisi Seçenekleri

Günümüzde bankalar haricinde ev alabilmeniz için birçok seçenek bulunuyor. Özellikle senetle ev alma imkanı sunan projeler artmış durumdadır. Bu şekilde hem faize bulaşmamış oluyor hem de siz belirlediğiniz vadede ev tutarını geri ödemiş oluyorsunuz. Faize karşı olan bu tarz sistemlerinde belirli kuralları bulunuyor ancak bu kurallara rağmen banka kredilerinden çok daha avantajlı durumda kullanılıyorlar.

Ev Alma Projeleri

Faizli sistemde en ucuz ev kredisi seçenekleri genellikle bankaların inisiyatifinde olan bir konudur. Ancak her durumda faiz ödemek durumunda kalırsınız. Bu nedenle faiz sistemi olmadan ev sahibi olmanızı sağlayacak sistemlere yönelebilirsiniz. Günümüzde bu şekilde gün mantığında çalışan birçok farklı proje bulunuyor.