Kendinize bir ev satın almak için yıllarca birikim yaptınız ve sonunda ihtiyacınız olan bütçeyi biriktirdiniz ama ev almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Ev satın alma işlemlerinde hüsrana uğrama, dolandırılma ihtimallerini de unutmamalı mutlaka tedbirinizi almalısınız. Faizsiz araba ve ev satın almak için araştırmalarınızı yapınız. Senetle araba ve ev almaktan kaçınız. İşte ev almak için bilmeniz gereken 7 konu:

1- Yapının Ruhsat ve İskân Durumunu Kontrol Edin

Mutlaka alacağınız evin tapusuna bakınız, satıcıdan tapuyu alarak tapudaki bilgilere göre belediyeye gidip yapının ruhsatı olup olmadığını sorgulamayı unutmayın. Bunun dışında iskanının olup olmadığına da mutlaka bakın. Çünkü iskan belgesi bina tamamlandıktan sonra binayla ilgili bir sorun yoksa verilen bir belgedir. Bu yüzden aldığınız ev ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için İskan belgesini mutlaka kontrol ediniz. Ayrıca İskan belgesi üzerinde evin kaç metre kare olduğu da yazmaktadır. Evinizin metre karesini de bu şekilde doğrulamış olursunuz.

2- Mutlaka Uzman Birinden Destek Alın

Ev fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Ev fiyatları 100.000 – 500.000 TL arasında değişmektedir. Bu yüzden ev satın alırken mutlaka bir uzmana danışın. Danışmanlık ücreti için ödeyeceğiniz paraya üzülmeyin çünkü diğer durumda herhangi bir hatada kaybınız daha yüksek olabilir.

3- Satın Aldığınız Evi Doğrulayın

Satın alacağınız evin tapu bilgilerini belediyede ki proje ile karşılaştırın. Tapu bilgileri evinizin bulunduğu kat, baktığı cephe bilgileri ile size gösterilen evin karşılaştırmasını yaparak satın aldığınız evin baktığınız ev olduğunu doğrulayın.

4- Sözleşmeyi Dikkatli Okuyun

Satıcı ile aranızda olan sözleşmeyi dikkatlice okuyunuz. Aksi takdirde gözden kaçırdığınız maddelerden de sorumlu hale gelirsiniz.

5- Ekspertiz Raporu Almayı Unutmayın

Lisanslı gayrimenkul değerlendirme uzmanlarından ev ile ilgili teknik bir rapor alarak, evin gerçek değeri ya da ev ile ilgili birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6- Tapuda Müdürlüğünde İstenilen Belgeleri Hazırlayın

  • Nüfus Cüzdanı
  • 1 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • İcra Müdürlüğünün Satış Müzekkeresi
  • Mahkeme Müzekkeresi
  • Zorunlu Deprem Sigortası
  • Emlak Vergisi Değerini Belirten Belge

7- Emlak Vergisi Beyanında Bulunmayı Unutmayın

Tapuyu devraldıktan sonra ilgili yıl içinde mutlaka belediyeye giderek formları doldurarak emlak vergisi beyanında bulunmanız gerekmektedir.