Kirada yaşayan veya yeterli birikimi yapamadığı için ev konusunda sorun yaşayanların ortak amacı ev sahibi olmanın yolunu bulmak olacaktır. Ev sahibi olmak isteyenlerin ev kredileri alması en sık görülen tüketici davranışıdır. Bu davranışın temelinde ise bankanın finansman kaynağı olarak bazı koşulları zorunlu tutmasına ek olarak aynı zamanda garanti vermesidir.

Ödemeler başlamadan hemen krediyi almak olarak da özetlenen bu olay sonucunda hemen ev alırsınız. Ama hesaplamaları en başından yaptığınızda aslında kolaylık olarak görülen bu durumun tüketici yatırımında ciddi sorun olduğunu fark edebilirsiniz.
Tüketiciler hemen hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da geri ödeme konusuna odaklanmaz. Çünkü amacı yatırım odağından ziyade ev sahibi olmaktır. Unutulmaması gereken ev almanın da ciddi ve büyük bir yatırım olduğudur.

Ev Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

Ev kredisi almak için bankaların oran ve kampanyalarını takip edebilirsiniz. Ama yine de faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. En uygun ev kredisi verdiğini söyleyen banka bile her koşulda sizden verdiği bedelin ortalama 2 katına yakın bir geri ödeme alacaktır.
Maliyet kalemleri ise bazen zorunlu iken bazen de zorunlu gibi gösterilen etmenlerden meydana gelir:
Faiz ödemesi alınır,
Dosya masrafı adı altında bir rakam ödenir,
Zorunlu hale getirilen sigortalar vardır,
İpotek veya yasal işlem bedelleri kesilir,
Yanında ek olarak kredi kartı veya ona benzer ödeme yapılması gereken hizmetler verilir.
Bu şekilde alınan ev kredisi sonucunda aslında bankadan kredi yanında sayısız hizmet alırsınız. Bu hizmetlerin başında kredi, sigorta ve sayısız bankacılık hizmeti de gelir.

Başka Yolu Var Mıdır?

Bankaların satılık ev seçeneklerini değerlendirmeye başlayan tüketiciler için faiz ve peşinat gibi zorunlulukları vardır. Ama ev sahibi olmanın farklı bir yolu daha bulunur. Birikimevim olarak adlandırılan bu sistem de kredi almanız da gerekmez. Sadece taksit ödemeleri yapılır.

Faiz Alınmadığı Gerçek Midir?

İlanda gördüğünüz emlak konut ilanı için Birikimevim sistemine girmeniz halinde taksitleri toplamanız yetecektir. Taksit ve vade sayısı toplam rakamı verir.

Evi Ne Zaman Alırsınız?

Sisteme başlarken kura veya sabit ay garantisi ile yola çıkılır. Buna uygun olarak da ödeme alacağınız ay belirlenir.