Ev almak isteyen birçok kişi gereken ödemeler için bankalara başvuruyor. Bankalar, ev almak isteyen kişilere genellikle orta veya uzun vadeli kredi seçenekleri sunuyor.  Bu krediler konut kredileri olarak  adlandırılıyor.

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin en fazla merak ettiği soruların başında evin ne kadarına kredi çıkar gelir.

Bu noktada alınabilecek kredi miktarı evin değerine ve bankanın sunduğu konut kredisinin şartlarına bağlı olarak değişir. Öncelikle bankaların verdiği konut kredisinin oranı kredi kullanılan bankaya göre farklılık gösterir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  tarafından alınan karar ile verilecek kredi,  konut ekspertiz değerinin maksimum %80’i kadar olabiliyor. Ancak korona virüs sonrası bu oran kamu bankaları için %90’a çıktı.

Konut Ekspertiz Değeri Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Ev almak isteyen ve konut kredisi çekerek gerekli parayı karşılayacak olanlar, evin ekspertiz değerine  bağlı olarak kredi alır.

Pandemi sürecinde yapılan Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı  sonucunda BDDK, kamu bankaları tarafından sunulan konut kredilerinde evin ekspertiz değerinin %90’ı oranında  kredi kullanılmasına onay verdi.

Evin ne kadarına kredi çıkar diyen kişiler evin değerinin minimum %10’luk  kısmını kendileri karşılamak zorundadır. Konut ekspertiz değeri,  gayrimenkul kurumları tarafından yapılan  inceleme ve değerlendirme sonucunda belirlenir.

Evin değeri hesaplanırken metrekare, bina yaşı ve kat sayısı, yapımında kullanılan inşaat malzemeleri, evin bulunduğu bölgedeki ortalama ev değerleri, binanın bulunduğu kat gibi çeşitli  faktörler  ele alınır. Böylece ekspertiz değeri bulunur.

Bütün Bankalardan %90 Konut Kredisi Alınır Mı?

Ülkemizde hizmet veren hemen hemen her banka tarafından konut kredisi veriliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Yapı Kredi, Kuveyt Türk, Şekerbank, TEB, ING gibi çok sayıda bankadan %90 oranında  konut kredisi çekilebilir.

Evin ne kadarına kredi çıkar sorusunu merak edenler bu bankalardan  alacakları evin ekspertiz değerine göre  %90’a kadar kredi kullanabilir. Kalan %10 oranındaki kısmı ise kendileri öderler.

Aynı zamanda evin değerinin yanlış hesaplandığını düşünen kişiler itiraz başvurusunda bulunabilir. Bu durumda yeniden ekspertiz değerlemesi yapılır ve hata varsa düzeltilir.  Düzeltilmiş değeri üzerinden  kredi kullanımı yapılır.