Biraz birikim yapılması ve faturaların düzenli ödenmesi herkesin hayatının bir gerçeğidir. Elektrik faturası, su faturası, internet faturası, doğalgaz faturası ve telefon faturası gibi birçok alan var. Herkes, faturasının azalması için bazı yöntemlere başvurmaktan ziyade belki de bu yöntemler, biraz birikim yapmak ve yatırım yapmak için bir başlangıç olabilir.

Elektrik Faturası Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evlerimize beyaz eşyalar alırken, uzun vadede tasarruf sağlayacak ürünler tercih etmekte fayda var. Örneğin buzdolabı, fırın ya da ocak gibi sıcak olan eşyalardan uzak bir yere konumlandırılmalı. Buzdolabının her iki tarafında da 10 santimetre boşluk olmalı. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız cep telefonlarını şarj ettikten sonra şarj aletlerini fişte bırakmamakta fayda var. Fişte boş bırakılan şarj aletleri elektrik faturasına yansıyacaktır.

Su Faturasında Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Dünyada canlıların yaşam kaynağı olan su günlük hayatımızda en çok kullandığımız ihtiyacımızdır. Suyu boş yere harcamamak hem ekolojik dengeyi korumak açısından hem de kendi bütçemiz açısından son derece önemlidir. Musluklardan boş yere akan sular, en büyük gider kalemini oluşturmakta. Bunlar kısıtlanırsa, aylık yüzde 25’e kadar kar elde edilebilir.
Birçok kişi bulaşıkların elde yıkanmasının daha tasarruflu olduğunu düşünür. Tam aksine bulaşıklar elde yıkandığında su daha fazla harcanır. Bulaşık makinesi, makine içerisindeki bulaşığı yıkamak için en fazla 12 ya da 15 litre su harcar. Elde yıkanan bulaşıklar için ise 126 litre su harcanır.

Doğalgaz Faturasından Tasarruf Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Doğalgaz faturasından tasarruf için nokta kombiyi kapatmak yerine daha düşük ayarda çalıştırmak faydalı olacaktır. Kapatılıp açılan kombi, her defasında soğuyup tekrar ısınır bu da faturaya yansır. Doğalgaz faturası tasarrufu için bir diğer yöntem ise kıyafet tercihi. Kış aylarında evde kalın kazak, hırka gibi kıyafetler tercih edilirse, kombi düşük ayarda çalıştırılabilir.

İnternet ve Telefon Faturası Tasarrufu

İnternet faturasını azaltmak için paket internetler tercih edilebilir. Limitsiz interneti çok kullanan insanlar değilseniz eğer, bunun yerine paketleri tercih etmek yararlı olacaktır. Aynı işlemlerde avantaj sağlamak için kredi kartı kullanımı da fayda sağlayan bir sistem olacaktır.