Finans ve finansman nedir sorusunun yanıtına yatırım yapmak isteyenlere etkili bir düzeyde finans sağlayan firmaların bu hizmetlerine finansman adı verilir.

Finans ise doğrudan parayla ilgisi bulunan kavramların tamamına verilen isimdir! Tasarruf fon havuzu gibi dar kapsamlı olmayan finans, bireysel olarak kullanılan fonları değil işletmelerin projelerini gerçekleştirmek için farklı kaynaklardan fon bulması ve buldukları fonu optimum şekilde kullanma çabalarını anlatmaktadır.

Burada ilerleyen süreç ev almak için yürütülen sürece benzese de içinde daha profesyonel bir bakış açısı barındırmaktadır. Yapılması planlanan projenin her detayı masaya yatırılarak oluşacak en ufak gider bile planlanır. Eğer proje kar getirecekse bunun gerçekleştirilmesi için şirket bütçesinden ne kadar fon ayrılacağı ve nerelerden uygun fon bulunabileceğini üzerine faaliyetler yürütme sürecidir finans.

Kredisiz Ev Almaya Benzemeyen Finans Yönetimi Nedir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin yaptığı işleme benzer ama bu işlemden gibi basit olmayan finans yönetimi bulunan finansal kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını amaçlar. Günümüzde “şirketler köpekbalığı gibidir” şeklinde bir deyiş vardır.

Bu deyişin anlamı nasıl köpekbalıkları yüzmeyi bırakınca ölüyorsa şirketlerde kar getirici eylemleri bırakırsa zamanla tükenir ve iflas ederler. Bu sebeple paralarını bir şekilde işletmeli veya borç tahsisatı yapmayı kesmemeleri gerekmektedir. İşte finansal yönetim bu sebeple şirketlerin adeta bel kemiğidir.

Şirketin fon elde etmesi ve bu fonları bir şekilde şirkete kar sağlamak amacıyla kullanmaları için finansal yönetim şarttır. Özellikle son zamanlarda yatırım yapmak isteyenlere farklı finansman firmalarının etkili bir düzeyde destek sunduklarını söyleyebiliriz!

Finansal Yönetim Kredisiz Ev Gibi Gerekli midir?

Faizsiz ev alma şansı nasıl bireylerin işlerini kolaylaştırıyorsa finansal yönetimde şirketlerin işlerini o kadar kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple şirketlerinin istikrarlı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini isteyen her yönetici finansal yönetime önem vermelidir. Piyasalarda ki trendler konut kredisi faiz oranları gibi her geçen gün değişmekte ve yabancı para birimleri ile enflasyon dalgalı bir seyir izlemektedir.

Şirketlerin bu seyri yakından takip etmesi şarttır. Bu dalgalı seyrin şirkete zarar vermesinin önüne geçmek için başka yol yoktur. Böylece bireylerin tasarruf fon havuzu ile birikimlerini değerlendirdikleri gibi şirketler de buldukları fonları doğru şekilde değerlendirebilirler.