Ev sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri vergilerdir. Gelir vergisi ev almak isteyen vatandaşların en çok araştırdığı noktadır.

Gelir Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

İşiniz, düzeniniz her şeyiniz kurulu bir hale geldi ve ürün satışlarına da başladınız. Geliriniz yükselişe geçtiğinde bu geliri vergilendirmeyi unutmamalısınız. Gelir vergisi; hukukta hak edinebilen yani gerçekte var olan kişilerin, kurumlaşmamış aynı zamanda yetki kullanabilen bireylerin gelirleri üzerinden alınan vergi tipidir. Bir takvim yılı içerisinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarı bu geliri oluşturur.

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Birey bir kirayı nasıl ödüyor ise vergisini de o şekilde öder. Bu vergi her gelir için aynı düzeyde değildir ve gelir farklılığına göre değişir. Bu değişikliği gösteren düzene ‘dilim’ denir. Gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden düzenlenir ve değişir.

Vergi Dilimi Nedir?

Çalışan kişilerin çalışmaları karşılığında hak ettikleri ücretler üzerinden alınacak olan vergi oranını belirleyen  ve elde edilen gelir toplamının belirli bir yüzde üzerinden vergiye tabi olacağını gösteren yükselen bir tarifedir. Kısacası vergi dilimi, devletin çalışan bireyler üzerinden belirli bir oranda kesinti yapması olarak ifade edilebilir.

Gelir Vergileri Artıyor Mu?

Gelir vergilerinin artması ile birlikte konut kredisi ve buna ek olarak pek çok kredi faizsel olarak yükselişe geçti. Bu bağlamda 2021 yılına ait gelir vergisi dilimlerine bakacak olursak;
24 bin TL’ye kadar %15
53 bin TL’nin 24 bin TL’si için 3.600 T, fazlası %20
Olacak şekilde artarak devam ediyor.
Gelir Vergisi Dilimleri Artarken Konut Kredisi Faiz Oranları da Artıyor
Gelir vergileri her yıl düzenli miktarda ve belirlenen oranda artış gösteriyor. Bunun yanı sıra konut kredileri de faiz oranları bazında artış gösteriyor. Kredi faizleri bankadan bankaya değişiklik gösterse de yeterli düşüklükte olmuyor. Konut almak isteyen bireyler bu krediye yönelmek dışında başka yollar ararken senet ile alınabilecek evleri araştırıyor. Konut kredisi faiz oralarının artışı sebebi ile birçok vatandaş senetle ev satın almak için güvenilir firma arayışına girmiş durumda.