Faizsiz ev alma durumu çoğu kullanıcı tarafından sıklıkla aratılan ve merak edilen konulardan biridir. Kişi hisseli tapusuyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir. Çeşitli bankalar hisseli tapulara kredi verebilmektedir fakat bu işlem için öncelikli olarak birkaç kural ve gereklilik söz konusudur. Birçok farklı durum ve analiz kredi alacak kişi ve hisse ile ilgili yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda hissenin yüzdelik değeri hissenin durumu gibi konular banka tarafından incelenir. Kredi onaylanması için kredi başvurusu yapacak kişi sahip olduğu tapu üzerinde adı geçen herkesi kefil yapabilirse eğer kredi büyük oranda onaylanabilmektedir. Bunun yanında çeşitli prosedürlere de duyulursa kredi alma imkânı da bir o kadar artar.

Kredisiz Ev Alma Durumu Nasıl Gerçekleşmektedir?

Eğer hisse üzerinde tek bir kişinin ismi mevcut ise ve bu tapu üzerinde herhangi bir başka kişinin ortaklığı bulunmuyor ise bu durumda hisse üzerinde isim yazan kişi kredi alabilir, kredi başvurusu onaylanabilir. Eğer bu prosedüre ek olarak bulunan arazi ve arsanın yeniden tapulaştırılması eşit parsellere bölünerek gerçekleştirilir ise oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda yaşanmaz, böylelikle bankaların kredi verme süreci olumlu bir şekilde ilerler. Bu şartların yerine getirilmesinin yanı sıra eksiksiz bir biçimde bankanın talep ettiği bilgiler ve koşullar da yerine getirilir ise kredisiz ev alma durumu kişi için söz konusu olur.

Hisseli Tapulara Hangi Bankalar Kredi Verebilmektedir?

Ülkemizde birçok banka hisseli tapu prosedürünü kredi onayı verebilmektedir. Ziraat bankası, Denizbank ya da Vakıfbank gibi banka kuruluşlarına kişiye giderek prosedürleri işleme koymaya başlayabilir. İpotekli ya da hisseli tapuya konut kredisi başlıkları altında geçen bu işlemler sonucunda eğer kişi belirtilen kurallara ve koşullara uyar ise bir kredi alımını gerçekleştirir. Hisseli tapu ve bankalardan çekilen kredinin de vade süresi önemli ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Yasal olarak belirlenen maksimum vade 60 ay olarak kayıtlara geçmektedir. Bunun yanı sıra bankalar kendi uygulamalarını işleme koyarak daha düşük vade uygulamaları ile de kredi verebilmektedirler. Faizsiz ev opsiyonu için kişi, bankalara başvurulabilmektedir.