Hesap işlem ücreti bankada konut kredisi hesabı bulunan kişilere banka tarafından taktim edilen dönemsel bir kesinti olarak bilinir. Bankalar tarafından kendi hesaplarınızı kullandırdığınız ve herhangi işlemlerinizi hesaplarınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz zaman dönemsel olacak şekilde hesabınızdan kesinti yapar. Bu kesinti türünün adına da hesap işlem ücreti adı verilir. Her bankanın kendine göre ayrı bir işlem ücreti vardır. Bu sayede her banka aynı tutarda kesinti yapmaz. Bu yüzden de hesap işlem ücretinin tek bir rakama bağlı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Bankalar Neden İşlem Ücreti Alır ve Hesap İşlem Ücreti Ne Zaman Kesilir?

Bankalarda müşterilere hizmet etmek için kurulmuştur. Müşterileri için yapılan taşıt kredisi gibi işlemlerde kullanılan kâğıt ve benzeri masrafların ücreti bu şekilde alınır. Bankaların çoğu hesap işlem ücreti alıyoruz. Çünkü müşteriler için masraf ediyoruz diyebiliyor. Hesap işlem ücretinin zamanı da her bankadan bankaya değişir. Bazı bankalar 1 yıllık hesap kesim işlem ücreti alırken bazı bankalar ise bu zamanı 6 aylık olacak şekilde belirlemiştir.
Çok az sayıdaki bankalar hesap işlem ücretini 3 aylık süre şeklinde alabilir. Ayrıca banka tarafından hata sonucunda bir kesilmiş para gerçekleşirse bankaya başvurarak bu ücreti geri alabilirsiniz. Özellikle öğrenciyseniz ve sizden ücret alınmışsa bir belge ile bankaya giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Değerlendirme sonucunda uygun görülen bir durum olur ise kesilen ücret hesabına tekrardan geri aktarılacaktır.

İşlem Ücreti Kimden Alınmaz?

Hesap ücretinin alınmamasına dair herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Bankalar bazı gerekli durumlarda bazı müşterilerden bu ücreti almazlar. Fakat bu durum kesinlikle bankaların kendi kararıdır. Konuyla alakalı herhangi bir yasak veya yasal düzenleme yer almaz.

Bankalar genelde şu kişilerden hesap işlem ücreti talep etmez. Üniversite öğrencileri, maaşını o hesap üzerinden alan kişilerden, en az 2 veya 3 fatura için otomatik ödeme talimatı vermiş olan kişilerden, bankanın bireysel emeklilik ve sigorta gibi hizmetinden faydalanan kişilerden, bankanın özel kartına veya kredi kartı bulunuyorsa bu kişilerden herhangi bir işlem ücreti alınmaz.