Birikim yapan vatandaşlar için, birikimlerine bir zarar gelmesi en büyük korkulardan biridir. Burada kasko devreye girer. Trafik güvenliğinin yanı sıra, doğal afetlerden hırsızlığa kadar farklı alanlarda farklı avantajlar sağlayan bir sigortadır.

Kasko Nedir?

Tasarruf konusunda hayli avantajlı durumlara geçmenizi sağlayan kaskonun faydalarını bilmeniz gerekir. Kasko faydalarını listelemeden önce, bu tür bir sigortanın ne olduğunu hatırlamakta fayda var. En temel tanımıyla oto hasar sigortası; çeşitli nedenlerle (özellikle kazalar) araç hasarından kaynaklanan hasarları kapsayan bir sigorta türüdür. Ancak günümüzün gelişen sigorta hizmetleri, bu ürünün hizmetlerinin kapsamını farklı durumları kapsayacak şekilde ek düzenlemelerle genişletebilir. Bu, genellikle zorunlu trafik sigortası ile karıştırılan bir kavramdır. Ancak ikisi arasındaki fark çok basittir. Trafik kazası durumunda zorunlu trafik sigortası karşı araçları ve üçüncü kişileri kapsarken, aracınız motorlu taşıt hasar sigortası kapsamındadır.

Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortası; ana teminatı sağlamanın yanı sıra, size ve aracınıza birçok durumda olmasını istemeyebileceğiniz kazaların da maddi kurtarımını sağlar ve sigorta poliçeniz için ek koruma sağlar. Yani otomobil sigortası, doğrudan araç sahibinin menfaatlerini dikkate alan bir araç sigortası türüdür. Bu sigortanın sağladığı sigortadan yararlanmak zorunda kalmayacağınızı umuyoruz. Ancak hayatınızda büyük kazaları önlemek için önleyici tedbirler almanızda fayda vardır. Şimdi, bir arabanın kendi hasar sigortasına sahip olmasının avantajlarını listeleyelim.

Sadece karşı tarafın sebep olduğu kazada meydana gelebilecek hasar değil, aynı zamanda araçta verebileceğiniz her türlü hasarı kısmen veya tamamen karşılamaktadır. Tazmin edilebilir zararlar poliçede belirtilir.

Çekici kamyonlar çok önemli hale geldi. Çünkü aracın kullanılamadığı birçok kaza veya arızada çekici kamyon en önemlisidir. Bu nedenle sigorta şirketleri de belirli şartlar ve kısıtlamalar dahilinde ücretsiz çekme hizmeti verebilmektedir.
Kaza, arıza ve benzeri durumlar nedeniyle aracınız onarım altında olduğundan aracı kullanamayacağınız için, sigorta şirketi size yedek araç temin edecektir. Dolayısıyla yaşayabileceğiniz olumsuz durumlardan etkilenmeden günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Çoğu sigorta şirketi, hırsızlık ve benzeri durumlarda fazladan ödeme yapmak zorunda kaldıklarında genellikle kayıpların bir kısmını veya tamamını tazmin eder. Aracın çalınmamış olmasına rağmen çalınması veya hırsızlık teşebbüsü nedeniyle hasar görmesi durumunda sigorta şirketi bu zararları sigorta poliçesinde karşılayabilir.
Çeşitli doğa olaylarının (dolu, yağmur fırtınası, yangın, heyelan, deprem gibi) neden olduğu araç hasarları da sigorta kapsamında karşılanabilir.

Teminata eklenebilecek sağlık hizmetleri ile sigorta şirketiniz olası yaralanma veya kaza sonucu ölüm gibi kişisel güvenliğinizle ilgili durumlarda da size destek olabilir.
Bu sigortaları sadece sağladıkları standart hizmetler olarak görmemelisiniz. Aracın gerektirdiği diğer hizmetleri sigortaya ekleyebileceğinizi unutmamalısınız. Araç çilingir hizmetleri, kayıp araç anahtarları ve araç aksesuarları için sigorta kapsamı gibi birçok farklı seçeneği tercih edebilirsiniz.
Yatırım yapmak konusunda dikkatli vatandaşlar kasko yaptırarak yatırımını koruma konusunda da birçok avantaj sağlarlar.