Ev alma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerin başında kentsel dönüşüm vardır. 6306 sayılı afet riski taşıyan binaların yenilenmesi kanununun yürürlüğe girmesi sonucu risk taşıyan binaların yenilenmesine, kentsel dönüşüm denir. Kanunun da desteklediği bu uygulama sayesinde Türkiye’nin her yerinde deprem riski taşıyan binalar devlet tarafından yeniden yapılandırılır. Kentsel dönüşüm afetlere karşı yapıları güçlendirmeyi ve yeniden yapılandırmayı hedefler.

Bina Kentsel Dönüşüme Nasıl Girer

Eskiyip yıpranması sonucu doğal afetlere karşı zamanla  dayanıksız hale gelen binalar, ev sahiplerinin talebi üzerine yeniden inşa edilir. Projeye dahil olmak için; nüfus cüzdanı, Tapu, yapıdan alınan takdiyat ve emlak vergisi beyannamesi ile ilgili bakanlıklara başvuru yapılması gerekir.

Bakanlık tarafından lisanslandırılmış olan firma yapı için detaylı bir teknik inceleme yaptıktan sonra bulunduğunuz yapı için deprem risk raporu çıkartır. Çıkarılan rapor idari kurum tarafından onaylanması gerekir. Eğer onay alırsa yapının tapu kaydına şerh konur. Bu risk şerhinin örneği bina sahiplerine gönderilir. Bina sakinlerinin 15 gün içinde itiraz hakkı vardır.

Karar Aşaması

Akademisyenlerden oluşturulmuş olan itiraz  komisyonu raporu inceler ve değerlendirir. Yapılan incelemeler sonucu binanın riskli olduğuna kanaat getirirlerse, bina kentsel dönüşüm kapsamına alınır. Bina resmi olarak riskli bina kabul edilir. Bu süreç 1,5 – 2 ay sürebilir. Geçen bu süre zarfında binanızın kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olup olamayacağı netleşir. Eğer sonuç olumlu çıkarsa dönüşüm için gerekli çalışmalar başlatılır. Kısa süre içinde eski yapı devlet tarafından yenilenir.

Kentsel Dönüşüm Hakkında Bilgi Alma

Taksitle ev almak isteyen insanların bir numaralı tercihi haline gelen Birikimevim kentsel dönüşümle ilgili bilgi sunmanın yanı sıra Türkiye’nin neresinde olursanız olun  ev sahibi olmanızı sağlayan bir sistemdir. Faiz ve kredi derdi olmadan peşinatsız ev alma imkanı sağlayan Birikimevim ‘de ev almak için önce alınmak istenen evin bedelini belirlemek gerekir.

Bedel belirlendikten sonra herhangi bir peşinat talep edilmeksizin sisteme girişiniz yapılır. Ama peşinat yapılması, satın alacağınız eve daha hızlı sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Birikimevim’de aylık ödemelerinizi siz belirlersiniz.