Kira ödemeleri her aile için oldukça yüksek ödemeler olarak giderler arasında yer alır. Ödemelerin yapılması için ise eve giren gelirden en fazla olanını ayırmak gerekir. Bunun için ev almak en temel ihtiyaçlar listesinden en üstte yer alır. Ödemelerin yapılması için ise bankadan kredi almak en çok rastlanan seçenektir.

Banka kredisi almak temelde uygun rakamlar karşılığında gibi görünmesine karşın aslında uzun vadede çok fazla kayıp anlamına gelir. Kayıpların hesaplanması için geri ödemenin ne kadar olduğuna bakmak yeterlidir.

Faiz Ödemesi Kader Olmamalı

Ev veya araç almak, yatırım yapmak söz konusu olduğunda faiz sorunu da beraberinde gelir. Faizsiz ev almak için bankadan başka yolun olup olmadığını anlamak için ise araştırmalar yapılması gerekir. Araştırmalar sonucunda Birikimevim sistemi ile sıklıkla karşı karşıya gelirsiniz.

Sistem:

  • Üye olmanız için şart aramaz,
  • Faiz talep etmez,
  • Ek masraflar yoktur,
  • Peşinat zorlamasında bulunmaz,
  • Ödemeleri gelirinize göre yapar,
  • Kira ödemeniz halinde bunu gözetir.

Bu şekilde ev almak birikim yaptığınızın bile farkında olmadan yapılan bir iş olarak değerlendirilmelidir.

En Uygun Krediyi Almak

Geleneksel hale gelen ev kredisi almak konusunda en ucuz ev kredisi alacağını ve kar elde edeceğini düşünenlerin sayısı da son derece fazladır. Bu konuda en uygun olsa bile ilan edilen rakamlar genelde uzun vadede yüksek ödemeler anlamına gelir. Ek olarak banka başka kanal ve yollar ile masraf olarak da ödeme alır.

Faiz Alınmadığından Emin Olmak

Hayal haline gelmeye başlayan faizsiz ev konusunda emin olmak istediğinizde sözleşmeye göz atmanız gereken güveni duymanıza neden olur. Binlerce insan faiz ödemeden ev sahibi olurken bankadan alacağınız ve neredeyse iki katı olarak ödeyeceğiniz rakamlar olması şevkinizin de kırılması anlamına gelir.

Senet veya Sözleşme

Yapılan anlaşmaya veya uygulanan sisteme göre senetle ev almak şeklinde de yorumlanabilir. Genel olarak sözleşmeye bağlı kalınır. Ödeme vadesi, alınacak tarih ve diğer şartlar için sözleşmenin verilen nüshasından kontrol etme imkanı elde edebilirsiniz. Her açıdan kazanç olacaktır.