Konut kredisi kullanmak ve ev sahibi olmak isteyen kişiler, konut finansmanı sağlayan bankalara başvuru yaparlar. Eğer şartlar uygun görülürse, konut finansmanı sağlanır. Konut finansmanı sağlayan bankalar, genel de katılım bankalarıdır. Bilinen 5 katılım bankası, konut finansmanı desteği sağlar. Bu bankaların özelliği, faizsiz olarak bu hizmeti vermektir.
Bankalar da sorun yaşayan kişiler, finansman şirketlerine de başvuru yapabilir. Konut finansmanı için, güvence olması önemlidir. Gelir düzeyi yeten ve banka sicili temiz olan kişilere, bu hizmet sağlanır. Müşteriler istedikleri evi almak için, evin değerinin %70 ya da %80’ kadar finansman alabilirler.

Konut Finansmanı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi için finansman hizmetine başvurulurken, gerekli şartları göz önün de bulundurmak gerekir. Konut finansmanı için gerekli olan şartlar şu şekildedir;
Aylık gelir düzeyini gösteren bir belge gereklidir.
Bazı bankalar sigorta raporu isteyebilir. Bunun için de hazırlıklı olmak gerekir.
Gelir seviyesi, aylık taksiti ödemeye yetecek düzeyde olmalıdır.
Konut finansmanı isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması şarttır. Aynı zaman da bu hizmet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlara verilir.
Banka konut finansmanı şartlarını sağlayan kişilerden, peşinat alır. Bunun için istenilen önceden hazırlanmalıdır.

Ev Kredisi Çekerken İçin Kredi Puanının Önemi

Konut finansmanı başvurusu yapmadan önce, ev kredisi için gerekli olan kredi puanı öğrenilmelidir. Ödemeleri takip listesine düşmüş ya da kredi kartı ödemeleri geciken kişilerin kredi puanı düşük olur. Aradan uzun bir zaman geçmiş olsa dahi, riskli grupta görülür.
Bankalar bu tip kişiler için, konut finansmanı sağlamak istemez. Ödemeleri düzenli olmayan kişiler, güvenilir bulunmaz. Mutlaka ödenebilecek seviye de kredi başvurusu yapılmalıdır. Herkesin bütçesine uyabilecek, ödeme seçenekleri olan bir banka vardır. En doğru işlem, ilk olarak kredi puanını öğrenip daha sonra yeterli ise başvuru yapmaktır.

Konut Finansmanı Başvurusun Da Dikkat Edilecek Hususlar

Konut finansmanı kullanılacak kişilerin dikkat edeceği hususlar şunlardır:
Ödeme planı, kredi hesaplama yapıldıktan sonra, gelir seviyesine göre ayarlanmalıdır.
Katılım bankaları arasında karşılaştırma yapılıp, kişiye en uygun ödemesi olan banka tercih edilmelidir.
Başvuru yaparken, sigorta masrafları ve kredi dosya masrafı detaylı olarak öğrenilmelidir.
Bankanın ödeme şekline dikkat edilmelidir. Otomatik ödeme ya da kredi kartından tahsil işlemi var mı sorulmalıdır.
Kredi hesaplama ile konut finansman desteği almak isteyenler, başvuru öncesi bu konuları göz önünde bulundurup, daha sonra başvuru yapmalıdır.