Senetle ev alma kanalları ile kişiler ev alma yoluna gidebiliyor. Bununla birlikte krediler de başvurulan yöntemler arasında bulunuyor. Eğer kredi notunuz iyi ise banka tarafından sahip olmak istediğiniz eve bir eksper gönderilir. Eksper evinizin bağlı bulunduğu belediyeye gider ve evinizin inşaat ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve mimari projesini inceler. Evinizin olduğu muhitteki emlak beyan değerini öğrenir ve evinizin tutarını belirler.
Bu tutar banka için evinizin kredisini ödeyemediğinizi varsayılarak almak istediğiniz evi kaç liradan satabileceklerini belirler. Ekspertiz raporunda almak istediğiniz evin hemen hemen her bilgisi vardır. Banka tamamen kendi vereceği tutarın bir kısmını garanti altına almadan konut kredisi tutarını sizlere ödemez.

Ekspertiz Sürecinde Yaşanan Sorunlar

Ekspertiz sürecinde binanızın yapı kullanma izin belgesinin olmaması, konut kredisi kullanarak almayı düşündüğünüz evin mimari proje ile birebir uymaması, evin iskânının olmaması ve ya inşaat ruhsatı ile ilgili herhangi bir sorun olması durumunda sizlerin 300.000,00 TL olarak gördüğünüz evin fiyatı ekspertiz raporunda düşündüğünüz gibi olmayabilir.
Sizin konut kredisi kullanmak istediğiniz miktar kadar size kredi çıkmayabilir. Bu durumda da banka sizlere istediğiniz kadar konut kredisi vermeyebilir. Ve ya krediniz tamamen olumsuz sonuçlanabilir.  Bu durumlar da hayalinizdeki evi konut kredisi hesaplama sitelerindeki seçenekler ile almanız banka konut kredisi ile mümkün olmayabilir.
Ev alma durumunda alacağınız ev çok düzgün seçilmelidir. Binanın yeni yapı olması da ekspertiz raporu sonucunuzun olumlu sonuçlanması için önemli bir etkendir. Yeni binalara eski binalara göre daha fazla konut kredisi çıkabilir. Konut kredisi kullanılarak alacağınız evin tüm özelliklerini en iyi şekilde araştırmanız gerekir.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Senetle ev alma seçeneğini de düşünülebilir güvenilir bir yerden senet karşılığı ev alabilme durumunuz var ise bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Konut kredisi hesaplama araçlarından size en uygun bankayı bulup çalışma şansınız da var. En uygun konut kredisi hesaplama araçlarından bankaların kredi faiz oranları durumlarını iyice araştırdıktan sonra size en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.