Konut kredisi, konut satın alımı için tüketiciye ödenen kredi türüdür. Ödenilen kredi konut fiyatının tamamını karşılamamaktadır.

Mart, 2020 yılı ile fiyatı 500.000 TL’ye kadar olan konut satın alımlarında tüketicinin ihtiyaç duyduğu miktarın %90’ı karşılanmaktadır. 500.000 TL ve üzeri konut satın alımlarında ise ödenilen miktarın %80’i karşılanır.

2007’de yasalaşan Mortgage Yasası ile birlikte tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştır. Bu sayede tüketiciler yüksek vadeler ve düşük taksitler ile kolayca ev sahibi olabilir. Bu kapsamda sunulan kredilerin vade miktarı 20 yıla kadar uzayabilir.

Kimler Konut Kredisi Alabilir

Ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunan tüketicide aranan en temel özellik, kredi notudur. Belgelenebilir gelir düzeyi, tüketicinin kullanmış olduğu kredi kartları ve bunların ödeme geçmişleridir. Tüketicinin sahip olduğu tüm bilgiler bankalar tarafından detaylı şekilde incelenmektedir.
Başvuru esnasında belgelerin eksiksiz sunulması için başvuru yapılacak olan banka şubesinden bilgi alınmalıdır. Bununla birlikte konut kredisi sağlayan bankaların sunduğu faiz miktarı sabit veya değişken olabilir. Türkiye’de yer alan bankalar genellikle sabit faiz miktarı sunar. Yani tüketicinin vade süresi boyunca her ay ödediği taksit tutarı değişmez. Yalnızca ödemenin vade süresinden daha kısa bir zamanda ödenmesi durumunda %2 miktarında komisyon ödenir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları, başvuru yapılan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bankalar arasındaki farkı belirleyen temel unsurlar, kredinin geri ödemesinin kaç ay süreyle yapılacağı yani kredi vadesidir. Ev sahibi olmak isteyen bireylerin tereddüt etmelerinde neden olan etmenlerden biri faiz oranlarıdır.

Bu konuda Birikimevim yararlı bir imkân sunuyor. Almak istediğiniz evin fiyatını belirleyerek ister peşinatlı ister peşinatsız olarak sisteme dahil olabilirsiniz. Ödeme gücünüze her ay ödeyeceğiniz taksit miktarını belirleyebilir, haklarınızın korunması adına karşılıklı olarak sözleşme imzalayarak bu süreci tamamlamış olursunuz.

Sözleşme aşamasından sonra noter huzurunda yapılan sıra belirleme ile evinizi alacağınız tarih belli olacaktır. Sıra belirleme ile kesinleşen teslim tarihi geldiğinde Birikimevim, istediğiniz evi alarak size teslim eder. Kiracıya ev sahibi olma imkânı sunar.