Yatırım açısından veya oturmak için olması fark etmeksizin ev almak büyük bir karardır. Uzun süre boyunca ödeme yapılması veya ödenen toplam rakamın yüksek olması gibi nedenlerden dolayı ev sahibi olmanın ve hangi yolla olunacağının kararını vermek büyük bir sorumluluk gerektirir.

Bu konuda sorduğunuz zaman hangi yolu kullandığını açıklayan tüketicilerin büyük çoğunluğu banka kredisi diyecektir. Bankadan alınan kredi yatırım yapmanız için bir araç olmasına karşılık maliyetleri açısından son derece yüksek sorumluluk anlamlarına gelir. Faiz ödemeleri ise son derece fazladır. Bunun yerine faiz ile karşı karşıya kalmadan yatırım yapma yollarına bakmalısınız.

Bankadan Kredi Alarak

Bankadan en ucuz ev kredisi aldığını söyleyen bir tüketici için bile faiz oranları oldukça yüksek olacaktır. Uzun süreli ödemelerde genel olarak aylık verilen faiz oranları senelik olacak şekilde hesaplanır. Bu da yatırımın ciddi oranda maliyetle yapılması anlamına gelecektir.
Kredi almak:
Banka şartlarına uygun olmak,
Ödemeleri aksatmamak,
Faiz ödemek,
Her sene sigorta yaptırmak,
Ek masraflara katlanmak olarak da yorumlanabilir.
Maliyetler az gibi gösterilmesine karşılık kredinin yanında alacağınız kredi kartı bile çoğu zaman zorunlu olacaktır.

Birikimevim Sisteminden Yararlanarak

Bir başka kredi alma yöntemi ise genel olarak faiz ödemediğine inanmayanların oldukça şaşırdığı Birikimevim olur. Faizsiz ev almanın en güvenilir ve karlı yolu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peşinat istenmez. Ödemek isteyenlerin ise daha çok ileride ödeyeceği taksitler düşürülür. Bunun için mutlaka sistemden yararlanmak önerilir.

Proje Yatırımlarını Takip Ederek

Henüz proje aşamasında olan ve faizsiz ev almanıza yardımcı olan projeler de vardır. Bunlar yapan firma tarafından daha tamamlanmadan satılır. Bu yolla ödeme kolaylığı elde etmenizin yanında yapan firma da bankan kredi almak zorunda kalmaz. Bunun için mutlaka proje konusunda araştırma yapmalı ve karlı olacağından emin olmalısınız.

Birikim Yaparak

Bir başka yol ise senetle ev almak veya birikim yapmak olarak aktarılabilir. Bazı kurumlar senet kullanarak sözleşmeye bağlı şekilde ödeme yapar. Yine faiz ödemesi alınan bir yoldur. Birikimlerinizi toplamayı bekleyerek de ev alınabilir.