Parsel sorgu işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan parsel ve pafta sorgulama işlemi sayesinde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve vatandaşlar bir parsel hakkında istedikleri birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilir.
Internet kullanımının artması ile birlikte günümüzde birçok kurum ve kuruluş da internet ortamına yönelmeye başlamıştır. Artık her yerden İnternete erişim imkanı da bulunması ile birlikte internet üzerinden yapılabilecek işlem sayısı da artmıştır. Bunlardan birisi de bir parselin kime ait olduğunu öğrenme imkanıdır.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar yasaları kapsamında sınırları belli olmuş arazi parçalarının her birine parsel adı verilir. Bu parseller bir şirkete şahsa ya da devlete ait olabilir. Bu parsellerin kime ait olduğunu öğrenmek amacıyla Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan parsel sorgulama işlemi kullanılabilir.

Genellikle müteahhitler, inşaat işi ile uğraşan bireyler ya da tarım alanı arayan vatandaşların kullandığı sorgulama hizmeti internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda parselin kime ait olduğunu arazinin imar durumunu ve benzeri birçok bilgiyi sorgulama sayfası üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Eski sisteme nazaran bir ev ya da arsa sahibi olmak isteyen bireyler kolay bir şekilde parsel hakkında bilgi alabilir ve detaylı olarak işlem yapabilir.

Parsel Sorgulama Uygulamasına Nasıl Erişim Sağlanır?

Tapu Randevu seçeneğiyle eskiden vatandaşlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne giderek istedikleri bilgiye erişim sağlayabiliyorlardı. Ancak günümüzde internet uygulamalarını sıklaşması ile birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bir internet uygulaması hazırlamış ve vatandaşların hizmetine sunarak parsel bilgilerini öğrenmelerini sağlamıştır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan uygulama akıllı telefonlara indirilerek kolay bir şekilde kullanılabilir. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden parsel sorgulama işlemi gerçekleştirmek de mümkündür. T.c. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümü üzerinden Tapu ve Kadastro Genel

Müdürlüğü’ne ait olan sorgulama işlemi sayfasını açılabilir parselin kime ait olduğunu kolaylıkla öğrenilebilir.

Kolay bir şekilde ev sahibi olmanın yanı sıra Birikimevim parsel sorgulama işlemlerinde de danışanlarına yardımcı oluyor.