Günümüzde, araba bir ihtiyaç olmuş ve herkes araba sahibi olmaya çalışmaktadır. Peşinatı olmayanlarda özel kuruluşların yapmış olduğu kampanyalar ile erken teslim fırsatı ile araba sahibi olabiliyorlar. Sisteme katılım sağlayanlar, hiç peşinat vermeden, aylık taksit şeklinde ödeme yapmaya başlıyorlar. Aylık taksit ödeme miktarını yüksek tutanlar, hiç peşinat vermeden daha erken tarihte araba teslim alabiliyorlar. Sisteme katılırken, hangi tarihte teslim alabileceğinizi belirliyor ve o tarihte istediğiniz arabayı teslim alabiliyorsunuz.

Teslim Alma

Hiç peşinatı olmayan ancak arabaya ihtiyacı olanlar, faiz ödemek istemediklerinde peşinatsız, faizsiz araba satın alma seçeneğini kullanıyorlar. Özel kuruluşlar ile sözleşmeler imzalanarak, aylık ödenecek taksit miktarı belirlenmekte ve ödeyebilecekleri taksit sayısına göre sahip olabilecekleri araba fiyatını belirleyebiliyorlar. Peşinatsız araba alma seçeneği gibi peşinatsız ev alma seçenekleri de değerlendirilmektedir.

Ödeme Planı

Araba ya da ev satın alma girişimlerinde bulunanlar için yapılacak ödeme durumuna göre ödeme planı hazırlanıyor. Aylık ödemelerini yüksek tutan ve kısa sürede daha fazla birikim yapmasını sağlayanlara teslim daha kısa sürede yapılıyor. Faizsiz ödeme sistemi olarak bilindiği için birçok kişi banka kredisi kullanmak istemiyor ve bu yöntemi tercih ediyor. Ev sahibi olmak isteyenler senetle ev satın alabiliyorlar.

Peşinatsız araba satın alabilmek için oluşturulan ödeme planı şu şekildedir;

  • Araç değeri,
  • Vade sayısı,
  • İlk taksit miktarı,
  • Taksit aralığı,
  • Teslim alınacak tarih,
  • Toplam maliyet,
  • Yapılan ödeme planına göre kişi alacağı aracın değerini ve hangi tarihte teslim alacağını önceden belirlemiş olur.

Araba Seçmek

Peşinatsız araba satın alabilmek için sisteme dahil olanlar, satın almak istedikleri araba marka ve modelini belirler. İsteyenler sıfır ya da ikinci el olarak seçebilmektedir. Teslim alma tarihinde seçilen araç için ödenen taksit miktarları araba değerinden düşülüyor ve sistem aracın geri kalan kısmının ödemesini yapıyor. Daha sonra araç sahibi olan kişi aylık taksitlerini ödemeye devam ediyor ve arabanın değerini ödeyene kadar taksitlerini devam ettiriyor.

Taksit Ödemeleri

Hiç peşinatı olmayanlar, taksit ödemelerini kendileri belirleyebiliyor ve kısa sürede araba sahibi olabiliyor. Sisteme katılım sağlayanlar, aylık gelir durumlarına göre ödeyebilecekleri taksit seçeneklerini değerlendiriyorlar. Aylık ödenen taksit miktarının yüksekliği alınmak istenilen arabanın erken teslimini sağlamaktadır.