Kiradan kurtulmak isteyenler bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarından yararlanarak ev sahibi olmak isterken, aynı zamanda borçlarından da kurtulmayı hedefliyorlar. Birden fazla ödeme yapmak hem geri ödemelerde fazladan borç yükü oluşturuyor, hem de geri ödeme tutarı daha yüksek bir seviyeye ulaşıyor. İşte tam da bu noktada refinansman kredisi devreye giriyor.

Refinansman kredisi nedir?

Refinansman kredisi birden fazla yere olan borcun tek bir yerde toplanması için kullanılan bir kredi türüdür. Borçlu kişi, kredi çekeceği bankanın faiz oranlarına göre kredisini çeker ve diğer borçlarını bu kredi ile kapatır. Böylelikle özellikle uzun vadede geri ödenecek tutarın da az olması sağlanır.
Kira öder gibi aylık bazda ödenen bu kredi ayrıca bir mülk sahibi olmanın da önünü açıyor. Borçlu kişi aldığı kredi ile bir yandan diğer borçlarını kapatırken diğer yandan kredi çekerek ev sahibi olabiliyor. Uzun vade oranları ve düşük faiz oranlarıyla çekilen bu kredi sayesinde istediği evin de sahibi olabiliyor.

Konut Kredisi için Kredi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi çekebilmek için bankalar farklı bankalara borcun olup olmadığını kontrol ederler. Borcun olması durumunda ise konut kredisi alımı mümkün olamayabiliyor. Bu durumda borcu olan kişi refinansman kredisi çekerek öncelikle var olan borcunu kapatıyor.
Kapatılan kredinin ardından konut kredisi için ayrıca başvuru yapılması ve gereken evrakların telsim edilmesi, bankanın ekpertiz göndererek değer bilgisini belirtmesi gerekiyor. Ev sahibi olmak isteyen kişi farklı yerlere borçlu iken ve ödeyeceği faiz tutarlı yüksek iken, sadece iki kredi ile büyük bir borç yükünden de kurtulmuş oluyor.

Refinansman Kredisi Nasıl Alınabilir ve Avantajı Nedir?

Bu kredi türünde de diğer tüm kredi çekim işlemleri ile aynı prosedür uygulanır. Kişinin kredi sicil notu, borcu ödemedeki gecikme zamanları ve gelir durumu gibi farklı elementler göz önünde bulundurulur. Bununla birlikte daha düşük faizle alındığından önceden alınan bir konut kredisinin daha düşük tutarlarda ödenmesine de olanak sağlıyor. Refinansman kredisi alımından sonra ise geri ödemeler kira öder gibi aylık olarak yapıldığından borçlunun bütçesini zorlamıyor.