Faizsiz ev almak isteyen kişilerin yoğunlukla başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza finans şirketleri çıkıyor. Uzun zamandır faaliyet gösteren bu şirketleri ilgilendiren kanunlar yürürlüğe girmiştir. Bu bağlamda tasarruf finansman sözleşmesi nedir? Sorusunun cevabı da önem kazanıyor. Tasarruf finansman sözleşmesi belli esaslara göre düzenlenmekte olup BDDK denetimine alınan işlemlerdendir. Bununla birlikte daha farklı pek çok alanda da yenilikler görmek mümkün.

Finansman faaliyeti, tahsisat, tasarruf fon havuzu ve organizasyon ücreti bunlardan bazılarıdır. Finans sözleşmeleri tarafların imzaladığı ve koşulların belirtildiği bir belgedir. Bu belgede tasarruf tutarları, konut ya da araç gibi varlıkların müşteriye kullanım hakkı vermesi gibi hususlar yer alır. Kredisiz ev esaslarına bağlı olarak işlemler kendini gösterir. Finans firmalarıyla imzaladığınız sözleşmeye mutlaka dikkat etmek durumundasınız! Bu sayede herhangi bir riskli durumla da karşılaşmamış olursunuz! Tam da bu noktada finansman firmalarına dair de etkili bir araştırmanın da içerisinde yer almak durumundasınız!

Finans Firmaları Sözleşme İçeriği

Ev sahibi olmak amacında olan kişilere aracılık eden kurumlar son dönemlerde öne çıkmıştır. Düzenlemelerle birlikte hazırlanan sözleşmelerin içeriği de net ve açık hale getirilmiştir. Firma için sözleşme müşteriye ait olan tasarruf tutarını kullanma ve yönetme hakkı verir. Birikimevim gibi kurumlar denetime tabi olmuş tasarruf tutarlarını kullanma, yönetme yükümlüğü altına girmiştir.

Yatırım yapmak için işlevsel olan ve bu firmalara, sözleşme organizasyon ücreti alma hakkı veriyor. Öte yandan müşterinin sözleşmeyi imzalamasını takip eden süreçte cayma hakkı bulunmaktadır. Bu süre içinde cayan kişilere organizasyon ücretini firma geri ödüyor. Ancak süresi geçtikten sonra yapılan caymalar fesih hükmünde olup organizasyon ücretleri firmada kalmaktadır.

Ev Almak İçin Tasarruf Finansman Faaliyetleri

Peşinatsız ev gibi avantajlı sistemlerinin olması özel finans kurumlarını öne çıkarıyor. Düzenlemeler doğrultusunda gerçekleştirilecek faaliyetler de kontrol altında olmaktadır. BDDK denetimiyle müşterilerin biriken paralarının yalnızca belirlenen amaçlar için kullanıldığından emin oluyor. Tasarruf finansman sözleşmesi nedir? Sorusuna karşılıklı sorumluluk ve beklentilerin yer aldığı resmi belge cevabı verilebilir. Ev almak özel finansman kurumlarından faydalanmak daha güvenli hale gelmiştir.