Taşıt kredisinin avantajları nelerdir diye merak edenler genellikle taksitle araba almak isteyenler olup bütçelerine göre çeşitli hesaplamalar yapmaktadır.

İnsanlar ekonomik gelirleri nispetinde farklı fiyatlardaki araçlara yönelmektedir. Kimisi ikinci el araç alımlarına yönelirken kimileri yeni araba almaya özen gösterir.

Daha çok bankalardan 0 kilometre araçlar için çekilen taşıt kredisinin avantajları fazla olmaktadır. Vade süreleri düşük olduğu için kişiye fayda sağlar. Ancak peşinatsız araba veya faizsiz araba almak için ikinci el daha mantıklıdır. Bu noktada katılım bankaları ve finans kuruluşları tercih edilmektedir.

Taksitle araç satın almak isteyenler öncesinde peşinat ödeyebilecek durumda ise bu durumda taksit miktarları ve süreleri azalacaktır. Peşinat verilerek araba almak çok daha mantıklı olmaktadır. Bunun yanında taksitle araç alacak olanların ödemeler konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Vadeli araba almak demek aylık ödemelerin bulunması demektir. Bu taksitlerin aylık gelirle uyumlu olması önemlidir.

Taksitle Araba Almak Mantıklı Mıdır?

Klasik bankacılık anlayışında uzun vadelerle gelirin çok azı kullanılarak araç sahibi olunmaktadır. Diğer yandan kişiye özel faiz oranları uygulanabilir. Bazı durumlarda bankalar faiz indirimi de yapmaktadır.

Aracın sigorta veya kaskosu ilgili bankaca yapıldığı takdirde bu indirimden faydalanabilir. Bu şekilde araba sahibi olmak herkes için mümkün kılınmaktadır. Taksitle araba alımı için öncesinde bankaların vade süreleri ile faiz oranlarını bilmek gerekir.

Farklı dönemlerde faiz oranlarında özel indirimler yapılmaktadır. Bankalardan kredi kullanarak da ikinci el araç alımları olabilir. Ancak burada aracın yaşı oldukça önemlidir. Bankaların kampanyaları takip edildiği takdirde mutlaka avantajlı bir şekilde faydalanılmaktadır.

Faizsiz Araba Almanın Faydaları

Finans kuruluşları ve katılım bankaları ile uzun vadede araba sahibi olmak oldukça kolaydır. İhtiyaç sahiplerine düşük taksit seçenekleri sunulmaktadır.
Faizsiz araba için esnek ödeme koşulları bulunur. Faiz ödenmeden uygun kar payı oranları ile vade süreleri artırılmaktadır. Bu şekilde bütçenizi zorlamadan kolayca ödeme imkânı bulunur.

Taşıt kredisinin avantajları dezavantajlarına göre oldukça fazladır. Seçim yapmak tamamen kişinin tercihleri ve gelir durumu ile doğrudan alakalı olmaktadır.

Tercih yapılırken yeni veya ikinci el araç alımına göre bankaların vade ve faiz oranları değişebilmektedir. Kredisiz araba alınması için mutlaka katılım bankaları ile finans kuruluşlarına başvurulmalıdır.