İlk kez birlikte dünyaya adım atacakları ve beraber yaşamaya başlayacakları anı bekleyen yeni evlenecek çiftler, evlenmeden önceki en çok korktukları ”maddi yetersizlik” sorunu konusunda şüpheli. Yeni evlenecek kişilere birikim yaparak şüphelerini kırmaları adına 5 birikim tavsiyesini derledik.

  1. Uzun Süreçli Plan Oluşturun

Evlilikten sonra ve evlilik sırasında harcanacak gider listesinden, evlilik sonrası elektrik faturasına kadar birçok detayı kapsayan, uzun vadeli bir tasarruf ve birikim planı oluşturun. Bu sayede bu planın dışarısına çıkamayacak ve para biriktirmeye başlayarak arzularınızı gerçekleştirebilirsiniz. En iyi birikim tasarruftur cümlesinin karşılığı olarak tasarruf etmeye ne zaman erken başlarsanız, o kadar birikim sahibi olabilirsiniz.

  1. Birikim Hesabı Kurun

Tasarruf ve birikim planlarınıza en uygun şekilde uymak adına herhangi bir bankadan birikim hesabı açtırabilirsiniz. Bu sayede maddiyatın büyüklüğü ve küçüklüğü fark etmeksizin bu banka hesabına düzenli olarak yükleyerek, her ay ve yılsonunda ulaştığınız maddi sayıları görebilirsiniz. Bu sayede motivasyon sağlayarak daha güçlü bir şekilde birikiminize devam edebilirsiniz.

  1. Finansal Ödeme Önceliği

İstekleriniz, ihtiyaçlarınız ve geri kalan giderlerin de bulunduğu bir liste yaparak, gelirinizi hangilerine daha önce harcamak zorunda olduğunuza karar verin. Bu sayede gereksiz olan ödemeleri fark ederek bunları liste dışına atabilir ve ödemelerinizin bir ay içinde neler olduğu, ne kadar olduğu gibi detaylardan haberdar olarak taksitle ev alabilirsiniz.

  1. İhtiyaç ve Lüksü Ayırın

Yeni evli çiftlerde sıkça görülen ihtiyaç dışı yüksek meblağlı alış-veriş, her çiftin ileriki yıllarda başlarını ağrıtmaktadır. Bu yüzden dikkatli bir alıcı olarak siz, bu aşamada ihtiyaç fazlası ürünlerden vazgeçerek yüksek bir birikimi yolun en başında evlilik aşamasında sağlayabilirsiniz. Bu sayede ileriki yıllarda borç ödemek yerine peşinatsız ev alabilir ve birikim yapabilirsiniz.

  1. Tasarrufu Birikime Dönüştürün

Tasarruf etmek, yalnızca yeni evli çiftlerde değil birçok ailede geçerli bir sistemdir. Tasarruf, fazla ve gereksiz olan giderin tespit edilerek hayatınızdan çıkarılması demektir. Bu sayede, siz de gereksiz alış-verişlerinizi, fatura ödemelerinizi belirleyerek bunları en aza indirmeli ve buradan artan para ile birikime ağırlık vermelisiniz.